top of page

ВИДИ НАУКОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В МАН

        Розвиток науки йде від збирання фактів, їх вивчення й систематизації, узагальнення зв'язної, логічно стрункої системи наукових знань, яка дозволяє пояснити відомі факти й передбачати нові.

 

      Наукове дослідження - це процес вивчення певного об'єкта (предмета або явища) з метою встановлення закономірностей його виникнення, розвитку і перетворення в інтересах раціонального використання у практичній діяльності людей.

       

       Об'єктом дослідження може бути об'єкт матеріального світу, явище, його властивості, зв'язок між явищами та якостями тощо, на які направлено дослідження.

 

       Предмет дослідження - це методологічна характеристика дослідження; усе те, що знаходиться в межах об'єкту дослідження.

 

       Мета наукового дослідження - досягнення основного результату на основі достовірного й всебічного вивчення обєкта дослідження, його структури, характеристик, звязків на основі розроблених в науці принципів і методів, а також впровадження їх у практику діяльності й отримання відповідного ефекту.

 

Види наукової діяльності в МАН:

         - наукове теоретичне дослідження предмета або явища;

         - наукове дослідження практичного використання предмета або явища;

         - науковий експеримент;

         - науковий пошук;

         - науковий огляд;

         - технічна творчість.

 

       Експеримент (від лат. experimentum - проба, дослід) - дослідницька стратегія, яка передбачає цілеспрямоване спостереження за певним процесом в умовах регламентованих змін окремих характеристик умов його протікання.

         Це сплановане та кероване дослідження, в якому експериментатор впливає на ізольований об'єкт (об'єкти) і фіксує зміни в його станах. Дослідження проводиться з метою перевірки гіпотези про причинно-наслідковий зв'язок між впливом незалежної змінної і зміненими станами об'єкта (залежної змінної).

         В психології експериментування - це спільна діяльність експериментатора й досліджуваного заради вивчення психологічних властивостей останнього шляхом спостереження за його поведінкою під час виконання експериментальних завдань.

 

       Науковий пошук - особливий вид наукового дослідження, у результаті якого виходять принципово нові результати, що мають значення наукових відкриттів нових закономірностей. Науковий пошук відрізняється і від інформаційного пошуку (дослідницької роботи, що не має задачі збільшити наукову інформованість суспільства), і від розробки проблем (пізнавальної діяльності, спрямованої на визначення можливих модифікацій дії відомих закономірностей у різних умовах).

 

       Науковий огляд - науковий документ, що містить систематизовані дані з певної тематики, отриманий в результаті аналізу першоджерел і призначений для ознайомлення із сучасним станом певних наукових проблем і перспективами їх розвитку. Аналітичний огляд містить критичну оцінку інформації, поданої у досліджуваних матеріалах; реферативний огляд існує у вигляді реферату з використанням низки первинних документів; тематичний огляд складений на підставі аналізу первинних матеріалів, об’єднаних однією темою.

 

         Науково-технічна діяльність — інтелектуальна творча діяльність, спрямована на одержання і використання нових знань у всіх галузях техніки і технологій.
Її основними формами (видами) є науково-дослідні, дослідно-конструкторські, проектно-конструкторські, технологічні, пошукові та проектно-пошукові роботи, виготовлення дослідних зразків або партій науково-технічної продукції, а також інші роботи, пов'язані з доведенням наукових і науково-технічних знань до стадіїпрактичного їх використання. Наукова і науково-технічна діяльність у вищих навчальних закладах є невід'ємною складовою освітньої діяльності і здійснюється з метою інтеграції наукової, навчальної і виробничої діяльності в системі вищої освіти.

 

        Для наукового дослідження в будь-якій науці, в тому числі й у психології, обов'язковою є така послідовність необхідних кроків:

  • Перший крок – визначення та формулювання проблеми.

  • Другий крок – формулювання гіпотез, тобто певної можливої відповіді на запитання.

  • Третій крок – перевірка гіпотези, а саме: проведення експериментального випробування, з тим, щоб з'ясувати, чи узгоджуються з гіпотезою факти, чи не узгоджуються.

  • Четвертий крок - інтерпретація експериментальних даних із метою створення теорії. Дослідник може переконливо підтвердити певну теорію, якщо у нього є незаперечні факти, він може розвинути і вдосконалити теорію, або ж відмовитися від неї. На цьому етапі у вченого з'являються нові гіпотези, які він може знову перевіряти.

bottom of page