У Києві пройшов семінар-практикум для координаторів всеукраїнських конкурсів «МАН-Юніор Ерудит» і «М
- Анна Мещишена
- Jun 12, 2014
- 3 min read
Семінар-практикум для координаторів Всеукраїнських інтерактивних конкурсів «МАН-Юніор Ерудит» і «МАН-Юніор Дослідник» відбувся з 5 по 7 червня в Києві на базі Міжнародного центру дитячої наукової творчості «Вимпел» (Пуща-Водиця). Захід проводився в рамках науково-освітнього проекту Малої академії наук України «Навчатися, щоб навчати».

На семінар з’їхалися вчителі та представники територіальних відділень МАН з усіх регіонів України – приблизно сорок ентузіастів, які вже не перший рік ведуть активну роботу щодо розвитку дослідницьких здібностей школярів і беруть участь у запровадженні інноваційного педагогічного проекту «Педагогічна система “Школа-МАН”». За допомогою цього проекту ефективно створюється й укріплюється інформаційно-комунікативна мережа Малої академії наук, оскільки в інтерактивних конкурсах «МАН-Юніор» можуть взяти участь школярі з найвіддаленіших районів України.
Всеукраїнські інтерактивні конкурси «МАН-Юніор Ерудит» і «МАН-Юніор Дослідник» спрямовані не лише на зацікавлення дітей науковими досягненнями та поглибленням знань, а й на залучення до пошукової діяльності учнів, починаючи з 5-го класу.
За п’ять років функціонування конкурсів в Україні сформувалася спільнота вчителів і керівників гуртків, які вдало координують і організовують конкурси на місцях. Найбільш активні з них і взяли участь у семінарі-практикумі.
Урочисте відкриття семінару відбулося за участю Президента Малої академії наук України Станіслава ДОВГОГО, директора Національного центру «Мала академія наук України» Оксена ЛІСОВОГО і заступника директора з навчально-методичної роботи НЦ «МАНУ» Тетяни ПЕЩЕРІНОЇ.
Станіслав ДОВГИЙ зазначив, що конкурси «МАН-Юніор» є першими сходинками в дослідництві для школярів. Він висловив надію, що до цих конкурсів з кожним роком долучатиметься все більше й більше українських дітей.
Оксен ЛІСОВИЙ розповів про плани щодо розвитку різних напрямів діяльності Малої академії наук України, зокрема створення сучасного Міжнародного центру дитячої наукової творчості «Вимпел», який має бути оснащений найкращими зразками лабораторного обладнання для досліджень. Оксен Васильович наголосив на своїй упевненості в тому, що завдяки організації навчання в Малій академії наук вдасться створити систему підготовки юних науковців.
Тетяна ПЕЩЕРІНА ознайомила присутніх з освітніми програмами й заходами, розробленими і запровадженими НЦ «МАНУ».
Координатори конкурсів заслухали звіт завідувача науково-дослідної експериментальної лабораторії (філії) НЦ «МАНУ», організатора конкурсів Світлани БІЛОУС щодо підсумків проведення конкурсів у 2014 році.
В обговоренні взяли участь Віра ВАСІЛЬЄВА, методист обласного Донецького еколого-натуралістичного центру, яка розповіла про досвід організації конкурсу «МАН-Юніор Ерудит» у номінації «Екологія», і Наталія ГРАЧОВА, заступник директора з науково-методичної роботи, вчитель біології Кондратівської загальноосвітньої школи Костянтинівського району Донецької області.
Своїм досвідом з проведення конкурсу в номінаціях «Історія», «Техніка», «Астрономія» поділилися також Оксана ЦИПЦЮК, завідувач відділу роботи з обдарованою молоддю Херсонського територіального відділення МАН України, і Ніна ТЕРЕЩЕНКО, методист районного методичного кабінету відділу освіти Пологівської райдержадміністрації Запорізької області.
Завершився перший день роботи семінару зустріччю з талановитою людиною, знавцем української музики та історії України, непересічною особистістю – Тарасом КОМПАНІЧЕНКОМ. Відомий музикант продемонстрував свою колекцію старовинних музичних народних інструментів і влаштував концерт, акомпануючи собі на кожному з них. Виступ майстра супроводжувався захопливими розповідями щодо розвитку української нації.
Другий день роботи семінару був присвячений методиці роботи з розвитку дослідницької діяльності учнів. Світлана БІЛОУС провела майстер-клас з авторської методики, де булі презентовані її основні засади і на прикладах показані алгоритми динамічного моделювання, тобто засоби складання «дослідницьких ланцюжків». Для демонстрації результатів послідовного запровадження методичного моделювання були залучені вихованці Малої академії наук, що навчалися за допомогою цієї методики: учень Запорізького технічного ліцею Микола МУЗИЧЕНКО і студент Національного технічного університету України «КПІ» Олександр КОЗЛОВ. Юні науковці не лише показали оригінальні досліди за допомогою власноруч сконструйованих пристроїв, а й продемонстрували послідовність застосування алгоритмів до перетворення навчальних задач і навіть спостережень у ланцюжки досліджень.
Про методику проведення конкурсу «МАН-Юніор» у номінації «Астрономія» розповів Михайло СТАЦЕНКО, заслужений учитель України, вчитель Коханівської загальноосвітньої школи Токмацького району Запорізької області, який вже третій рік поспіль укладає тестові завдання і є членом журі конкурсу «МАН-Юніор Астроном Дослідник».
У третій день роботи семінару відбувся круглий стіл, де кожний мав змогу висловитись. В усіх виступах лунала підтримка проведення щорічних семінарів-практикумів для підвищення рівня науково-методичного забезпечення конкурсів та обміну досвідом щодо організації дослідницької діяльності школярів.
Учитель із Харківської гімназії № 2 Оксана ТКАЛЕНКО зауважила, що висловлює думку всіх присутніх щодо необхідності збереження оригінальності конкурсу «МАН-Юніор Дослідник», який є унікальним завдяки максимально відкритій системі оцінювання та можливості спілкування учасникам і науковцям зі складу журі.
Наталія ЄРМОЛЕНКО, завідувач відділу роботи з обдарованою молоддю Харківського центру дослідно-експериментальної діяльності, зазначила, що необхідно видати посібник з методики динамічного моделювання для більш ретельного її вивчення і запровадження.
Василь ІГНАТИШИН, керівник гуртків МАН, молодший науковий співробітник Карпатського відділення Інституту геофізики НАНУ ім. С. І. Суботіна з міста Виноградова переконаний: з року в рік якість дослідницьких робіт учасників конкурсу «МАН-Юніор Дослідник» зростає, і це підтверджує його перспективу та неабиякий розвиток у майбутньому.
На закритті семінару Оксен ЛІСОВИЙ висловив упевненість у перспективності конкурсу і вручив кожному з учасників заходу відповідні сертифікати, а найактивнішим – подяки від імені Президії Малої академії наук України.
Завідувач науково-дослідної експериментальної лабораторії (філії) НЦ «МАНУ» Світлана БІЛОУС
Comentários